اخبار برگزیده
.

دکتر حسینی در دیدار نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی سوریه و ایران و هیات همراه:

تاکید بر تحکیم روزافزون روابط تهران- دمشق در راستای منافع دو ملت

.
.


معاون امور مجلس رئیس جمهور با تاکید بر اهتمام دولت و مجلس جمهوری اسلامی ایران بر تحکیم و تعمیق روزافزون روابط تهران- دمشق اظهارداشت: ظرفیت های فراوانی برای تحکیم و تعمیق سطح روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور وجود دارد که باید در راستای منافع دو ملت شناسایی و فعال شوند.
دکتر سید محمد حسینی روز سه شنبه در دیدار «دکتر هیفاء جمعه»، نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی سوریه و ایران و هیات همراه با اشاره به اشتراکات تاریخی و فرهنگی و علاقه قلبی دو ملت ایران و سوریه به یکدیگر،‌ گفت: دو ملت در روزهای سختی و دشواری در کنارهم بودند و همچنان که مرحوم حافظ اسد در دوران جنگ تحمیلی رژیم بعث صدام در کنار ملت ایران بود ما نیز در مبارزه با تروریسم حامی مردم سوریه بودیم و سردار شهید سلیمانی در نجات مردم سوریه از دست تکفیریهای جنایتکار، نقش بی بدیلی بر عهده داشت.
معاون رئیس جمهور با ابلاغ سلام گرم آیت الله رئیسی، به رابطه صمیمی و نزدیک رهبران و مسئولان دو کشور اشاره کرد و گفت: امروز دولت و مجلس با همگرایی و اشتراک نظر اهتمام ویژه ای به توسعه و تعمیق روابط دو کشور دارند و مصمم هستیم در همکاری نزدیک با سوریه همچنان که توانستیم مثلث عربی، عبری و غربی را شکست دهیم در حوزه روابط اقتصادی و تجاری نیز همکاری های سازنده و مفیدی را در راستای منافع دو ملت رقم بزنیم.
دکتر حسینی با بیان اینکه روابط و مناسبات تجاری و اقتصادی دو کشور در سطح مطلوبی قرار ندارد، گفت : دولت و مجلس شورای اسلامی  بر ارتقای سطح روابط اقتصادی و تبادلات تجاری بین تهران و دمشق تاکید دارند و با توجه به ظرفیت ها و تجربیاتی که وجود دارد بدنبال حضور فعال و موثر در روند بازسازی سوریه هستیم.
معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: سیاست خارجی دولت آیت الله رئیسی بر توسعه و تعمیق روزافزون روابط و همکاری با کشورهای منطقه و همسایه تمرکز دارد و در این مسیر سوریه از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
دکتر حسینی در ادامه  با تاکید بر لزوم احترام به تمامیت ارضی سوریه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران حضور بیگانگان بویژه آمریکایی ها را در خاک سوریه به بهانه مبارزه با تروریسم در حالیکه حامی اصلی آن هستند، غیر قانونی می داند و آنرا به شدت محکوم می کند و تاکید داریم که همه کشورها باید به تمامیت ارضی سوریه احترام گذاشته و از دخالت نظامی و تعرض به خاک این کشور اجتناب کنند.
معاون رئیس جمهور همچنین با اشاره به حملات نظامی رژیم صهیونیستی به قلمرو سوریه تاکید کرد: سکوت شورای امنیت سازمان ملل در مقابل اینگونه تجاوزات آشکار تعجب برانگیز است.
«هیفاء جمعه» نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی سوریه و ایران نیز در این دیدار روابط دو کشور را صمیمی و راهبردی توصیف کرد و گفت: دو ملت ایران و سوریه از روابط ریشه دار و دیرینه برخوردار هستند و هیات پارلمانی سوریه تلاش می کند سطح این روابط روز به روز عمیق تر شود.
نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی سوریه خاطرنشان کرد: سوریه با اجرای توافقات موجود بین دو کشور مصمم است در مسیر توسعه روابط دو جانبه و منطقه ای گام بردارد و در این راه  تبادل تجربیات مجالس ایران و سوریه از نقش مهمی برخوردار است.
«هیفاء جمعه» با بیان اینکه دو ملت ایران و سوریه تحت تحریم های ظالمانه دشمنان قرار دارند گفت: با همکاری یکدیگر می توانیم نیازهای یکدیگر را برطرف کرده و بر خواست دشمنان غلبه کنیم. 
نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی سوریه با قدردانی از دولت و ملت ایران بخاطر حمایت از مردم سوریه در جنگ ظالمانه علیه تروریسم اظهارداشت: در این جنگ بی رحمانه بجز چند کشور دوست، همه کشورها مشغول توطئه علیه سوریه بودند اما ملت ایران حامی سوریه بود و خون جوانان شما و فرزندان ما در سوریه درهم آمیخته شد و ملت سوریه هرگز این حمایت های بی نظیر بویژه رشادت های سردار سلیمانی  را فراموش نخواهد کرد.
«هیفاء جمعه» با بیان اینکه روابط تهران و دمشق در سطح روابط سیاسی دو کشور نیست، اظهارداشت: سوریه خواهان  توسعه روابط با ایران در همه زمینه های اقتصادی، علمی و حوزه بهداشت و درمان است و در این مسیر اگر نیاز به تصویب قانون باشد حتما با دولت سوریه همراهی خواهیم کرد.
نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی سوریه همچنین اشراف دکتر حسینی به مسائل سوریه  را تحسین برانگیز دانست و خواستار عضویت افتخاری و حضور دکتر حسینی در گروه دوستی ایران و سوریه شد.
.
اخبار برگزیده