اخبار برگزیده

تاکید دکتر حسینی و نائب رئیس مجلس ویتنام بر توسعه و تحکیم همه جانبه روابط تهران و هانوی

دکتر حسینی: نباید اجازه دهیم قدرت های سلطه گر از موضوع حقوق بشر استفاده ابزاری کنند

معاون رئیس جمهور در امور مجلس و نائب رئیس مجلس ملی ویتنام، ظرفیت ها و اشتراکات بی نظیر دو کشور را مورد اشاره قرار داده و بر ضرورت شناسایی و فعال کردن آن، در راستای ارتقای سطح روابط و همکاری های دوجانبه و چند جانبه با توجه به تامین منافع دوملت مورد تاکید قرار دادند.

دکتر سید محمد حسینی در دیدار توان کوانگ فونگ نائب رئیس مجلس ملی ویتنام و هیات همراه، تبادل هیات های عالیرتبه و افزایش رایزنی های دو کشور را مقدمه مناسبی برای تعمیق و تحکیم روابط تهران- هانوی دانست و اظهارداشت: سابقه روابط دو کشور در آستانه پنجاهمین سالگرد خود قرار دارد و امیدواریم روابط دوستانه و سازنده دو کشور با اراده ای که در مقامات عالیرتبه وجود دارد هرچه بیشتر گسترش یافته و شاهد تحولات در مسیر منافع مشترک دو ملت باشیم .
معاون رئیس جمهور حجم همکاری های ایران و ویتنام را با توجه به ظرفیت هایی که در دو کشور وجود دارد پایین و غیر قابل قبول دانست و گفت: سطح مناسبات و همکاری های تجاری و اقتصادی تهران و هانوی براحتی می تواند در مرحله اول حداقل به 2 میلیارد دلار ارتقاء یابد و بی تردید در رسیدن به این هدف گروه های دوستی پارلمانی بین دو مجلس از نقش مهمی  برخوردار هستند.
دکتر حسینی با اشاره به اشتراکات فرهنگی مردم ایران و ویتنام  به موافقتنامه همکاری که بین دو کشور در سال 92 منعقد شده بود اشاره کرد و گفت: امروز هم این آمادگی وجود دارد که در زمینه های مختلف فرهنگی و گردشگری فعالیت ها و برنامه های مشترکی بین دو کشور برگزار شود. 
معاون رئیس جمهور در ادامه رویکرد جدید سیاست خارجی دولت سیزدهم در نگاه به شرق و اولویت توسعه روابط با کشورهای دوست و همسایه و توجه به کشورهای جنوب شرق آسیا بویژه ویتنام، اظهارداشت: در یکسال گذشته با همین رویکرد سطح و حجم روابط و تبادلات کشورمان با برخی از کشورها رشد چشم گیری داشته است و مصمم هستیم با جدیت این سیاست و رویکرد را در راستای منافع مشترک و متقابل ادامه دهیم.  
دکتر حسینی بخشی از ظرفیت های همکاری کشورمان با ویتنام در حوزه های علم و فناوری، پزشکی، هوا فضا، کشاورزی و گردشگری گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در همه این عرصه ها تجربیات خود را در اختیار کشورهای دوست قرار دهد و دو کشور با توسعه همکاری در این زمینه ها می توانند بخش زیادی از نیازمندی ها هم را تامین کنند. 
معاون رئیس جمهور با قدردانی از مواضع مثبت و مستقل ویتنام در مجامع بین المللی گفت: جمهوری اسلامی ایران کشوری مستقل و آزاد است که مردم در امور کشور مشارکت دارند اما کشورهایی که سابقه سیاهی در ظلم و جنایت علیه بشریت دارند و بسیاری از کشورهای آفریقایی، آسیایی و آمریکای لاتین را به مستعمره خود تبدیل کرده و در کنار ظلم و جنایت علیه مردم این کشورها،‌ ثروت ملت ها را به غارت برده اند امروز ملت ایران را به بهانه های مختلف از جمله حقوق بشر متهم می کنند در چنین شرایط انتظار داریم کشورهای مستقل دنیا مانند ویتنام در مواضع خود در مجامع بین المللی در برابر این زیاده گویی ها بایستند.
دکتر حسینی با تاکید بر ضروت تقویت تبادل نظر و هماهنگی بین دو کشور در موضوعات دوجانبه و بین المللی تصریح کرد: گفت: نباید اجازه داد کشورهای سلطه گر و زیاده خواه که استقلال و توسعه سایر ملت ها را نمی پسندند از موضوعاتی مانند مساله حقوق بشر برای پیشبرد اهداف استکباری خود سوءاستفاده کنند.
دکتر حسینی با تجلیل از مقاومت و مبارزات مردم ویتنام در مقابل تجاوزگری رژیم آمریکا گفت: ملت ایران بخوبی تاریخ مبارزات شجاعانه ویتنامی ها را بخاطر دارند و ما نیز در دوران 8 سال جنگ تحمیلی در مقابل تجاوز بیگانگان مقاومت کردیم لذا از مهمترین وجوه مشترک دو ملت، روحیه مقاومت و دفاع در برابرسلطه گری قدرت ای بزرگ است
توان کوانگ فونگ نائب رئیس مجلس ملی ویتنام نیز در این دیدار با اشاره به سابقه تمدنی و تاریخی ملت ایران اظهارداشت: دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در ساختن و توسعه همه جانبه کشور به رغم تحریم ها،‌ تحسین برانگیز و عالی است.
وی با قدردانی از حمایت دولت ایران در مجامع بین امللی از مواضع ویتنام گفت: ویتنام استفاده صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران از انرژی هسته ای را حق ملت ایران می داند و  کاملا از آن حمایت می کند.
نائب رئیس مجلس ملی ویتنام با استقبال از پیشنهاد دکتر حسینی در ارتقای سطح روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور بر مبنای منافع دو ملت گفت: ویتنام مصمم است روابط دو جانبه با ایران را در آینده نزدیک به سطوح عالی ارتقاء دهد و در این راستا تمایل داریم برنامه های ویژه ای انجام دهیم تا ضمن اجرای کامل توافقنامه های منعقد شده، ظرفیت هایی که در بخش هایی مختلف اقتصادی و بازرگانی و حوزه علم و فناوری نو و ارتباطات الکترونیکی وجود دارد را فعال کنیم.
وی تاکید کرد: ویتنام از رویکرد و سیاست نگاه به شرق دولت ایران حمایت و از آن استقبال می کند.
دکتر حسینی در  پایان این مراسم تصویر نمایه شهید سردار سلیمانی را بعنوان نماد مقاومت ملت ایران به نائب رئیس مجلس ملی ویتنام اهدا کرد.
اخبار برگزیده