1391/6/12 یکشنبه
       *سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها گرامی باد*     
.منو.
.
...
.پیوندهای مهم.
سايت مقام معظم رهبري
سايت دولت
سايت مجلس شوراي اسلامي
پایگاه ملی اطلاع رسانی قوانین و مقررات کشور
.
...
.ثبت نظر.

نام و نام خانوادگي
پست الكترونيكي
شماره تماس
موضوع
* متن نظر
.
...
.لینک ها.
.
...
عناوین مهم اخبار.
اولویت پژوهش باید نیاز های کشور برای توسعه باشد

معاون امور مجلس رییس جمهور گفت: پژوهش در دانشگاه‌ها و مرکزهای علمی کشور باید، مزیت محور، اولویت محور و نیاز محور باشد و بر پایه مولفه‌هایی که هم اکنون برای توسعه کشور نیاز است، انجام شود.
به گزارش روابط‌عمومی معاونت ریاست جمهوری، سیدمحمد حسینی روز شنبه در آیین تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه کاشان افزود: اگرچه در چند سال گذشته تعداد مقاله‌های علمی افزایش یافته اما از تمام ظرفیت‌ها بهره‌گیری نشده است.
وی با اشاره به وجود ده‌ها هزار عضو هیات علمی در دانشگا‌های کشور، خاطرنشان کرد: آیا همه اعضا پای کار پژوهش آمده‌اند، باید در موضوع پژوهش به کمیت و کیفیت پرداخته شود و اثرهای پژوهشی نیز با انتشار در جامعه، عینیت و تحقق یابد.
معاون امور مجلس رییس جمهور با تاکید بر اینکه دانشگاهیان باید در کار پژوهش به نیازهای روز کشور با نوآوری توجه کنند و جرات و جسارت در نوآوری داشته باشند، تصریح  کرد: دانشجویان و دانشگاهیان باید با روحیه نقادی از دانش دیگران بهره ببرند البته نه اینکه مطلب دیگران را بدون تحقیق و پژوهش قبول کنند.
وی با بیان اینکه دانشگاه‌ها باید در خدمت به مردم، رشد و پیشرفت جامعه و برطرف کردن مشکلات کشور باشند، اظهار داشت: دولت توجه و اهتمام خاصی به دانشگاه‌ها دارد و همواره بر ارتباط با صاحبنظران و نخبگان تاکید دارد چون فکر و اندیشه نخبگان مورد نیاز کشور است و دولت دانشگاه ها را اتاق فکر خود می داند.
حسینی با اشاره به اینکه در سند تحول موضوع‌ها در 2 بخش فرابخشی و پیشران مشخص شده است، تاکید کرد: نباید سند تحول به کار فرمایشی تبدیل و پس از آن به فراموشی سپرده شود بلکه همه باید آن را دقیق مطالعه و تحلیل کنند و در اجرای آن سهیم باشند.
وی اظهار داشت: دانشگاهیان باید کمک کنند تا این سند به گفتمان غالب تبدیل شود چراکه اسناد بالا دستی زیادی در کشور وجود دارد و سال‌ها برای آنها زحمت کشیده شد اما متاسفانه برخی از آنها آرشیو شده و در جامعه عینیت و تحقق پیدا نکرده است.
حیسنی دولت سیزدهم را دولتی مردمی بیان و اضافه کرد: باید به سمت ایران قوی حرکت کنیم که البته با شعار این اقدام انجام نمی‌شود بلکه این مهم با کار و مجاهدت مانند شهیدان شهریاری و تهرانی مقدم و فخری زاده امکان‌پذیر است.
معاون امور مجلس رییس جمهور با توجه به نبود اصطکاک و تنش در داخل کشور، این فرصت را غنیمت شمرد، تصریح کرد: اگرچه اختلاف نظر کارشناسی وجود دارد اما هم اکنون سه قوه در کنار هم هستند و با کمک دیگر نهادها و دستگاه می‌توان به پیشرفت و توسعه کشور کمک کرد. 
وی با تاکید بر لزوم پرهیز از فرافکنی گفت:  همه دستگاه‌های اجرایی کشور باید پای کار باشند  تا این سند تحول اجرا شود، اگر امروز این مهم انجام نشود چه موقعی می‌توانیم این کارهای بزرگ را انجام دهیم؟
حسینی با اشاره به گام‌های بزرگی که در چهار دهه گذشته پس از  پیروزی انقلاب اسلامی درکشور برداشته شده است، اظهار داشت: نباید به وضع موجود بسنده کرد بلکه باید بازنگری شود چرا که رشد و شتاب علمی کشور باید همواره حفظ و از دیگران پیشی بگیریم.
به گفته وی، اگر در آموزش و پرورش نظام رتبه‌بندی معلمان مطرح، پیگیری و اجرا می‌شود باید در کنار آن معلمان نیز به کار خود بها و فعالیت بیشتری انجام دهند، باید نظام تربیت دانش‌آموزان متحول شود تا بتوان برای آینده کشور، نقش‌آفرینی کنند.
معاون امور مجلس رییس جمهور در ادامه ساماندهی نظام بانکی و بوروکراسی اداری کشور، یارانه‌های پنهان و آشکار، بودجه، مالیات، بیمه همگانی، مهاجرت، اقتصاد دریا، بازار سرمایه، ارزهای مجازی و تجارت را از جمله مسایلی برشمرد که می‌تواند توسط دانشگاهیان و مرکزهای علمی مورد تحقیق و پژوهش قرار گیرد.
وی نقش دانشگاه‌ها در ساماندهی محیط زیست، آب، اقتصاد خانواده، ورزش و سلامتی، استفاده از آب‌های ژرف و انرژی‌های نو، گردشگری، مسکن و شهرسازی، کشاورزی، معادن، و اقتصاد دیجیتال را تاثیرگذار دانست و اظهار داشت:دانشگاه‌ها و مرکزهای علمی کشور باید به این موضوع‌ها برای تحقیق و پژوهش ورود پیدا کنند.
معاون امور مجلس رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش، تورم، رکود، کاهش نقدینگی مردم، سررسید بدهی‌ها، کمبود اعتبارها و تعهدات سنگین را از مشکلات موجود کشور بیان و اضافه کرد: ماهانه بطور میانگین 10 هزار میلیارد تومان فقط برای سررسید بدهی‌ها پرداخت می‌شود.
وی با تاکید بر لزوم پرهیز از مسایل حاشیه‌ای، گفت: پرداختن به مسایل اصلی کشور مایه اقتدار است چرا که  اگر می‌خواهیم نظام الگو و الهام‌بخش در جهان داشته باشیم باید وضعیت معیشت مردم بهتر شود.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
...