دولت از تجربیات و دانش نخبگان و دانشگاهیان بهره می برد

1400/10/15 چهارشنبه
دولت از تجربیات و دانش نخبگان و دانشگاهیان بهره می برد
به گزارش روابط عمومی معاونت پارلمانی، سید محمد حسینی  امروز در دیدار و گفت‌وگو  با اساتید، نخبگان و اعضای کانون دانشگاهیان ایران اسلامی ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) اظهار کرد: آیت الله رئیسی ریاست محترم جمهور همان طور که در زمان انتخابات بر اساتید دانشگاه و حوزه تکیه داشت،پس از انتخابات هم بارها تأکید کرد که دانشگاه اتاق فکر دولت است و وزرا باید از نظرات و تجربیات اساتید دانشگاه بهره ببرند تا در جامعه نخبگی کشور همگرایی ایجاد شود.
در هشت سال گذشته مشکلات متعددی در زمینه فرهنگی، معیشتی و سیاست خارجی برای مردم ایجاد شده بود و این مشکلات باعث یک نوع واگرایی، یأس و ناامیدی در میان مردم شده بود.
معاون امور مجلس رئیس جمهور ادامه داد: هرچند اقشار مختلف جامعه در انتخابات تلاش بسیاری برای روی کار آمدن دولتی مردمی داشتند اما از آنجا که اساتید و دانشگاهیان به عنوان مرجع هستند و کلامشان در جامعه نافذ است، این قشر در این انتخابات نقش قابل توجه و بی بدیلی داشتند. البته ما تازه در ابتدای مسیر برای تحقق امید مردم و تحول مدنظر هستیم.
وی ادامه داد: معمولا این پرسش مطرح است که چرا انتصابات در دولت کُند پیش می رود. ما هم عقیده داریم که انتصابات باید سرعت بیشتری داشته باشد و فرصت را نباید از دست بدهیم و نیروهای با انگیزه ، توانمند، انقلابی و جهادی باید مسئولیت کارها را به عهده بگیرند و گرنه کار راکد می ماند. در برخی مجموعه ها کارها به موقع انجام شده اما در برخی مجموعه ها این تغییرات با تاخیر پیش می رود. البته در حال حاضر شاهد تلاش شبانه روزی اعضای دولت هستیم.
حسینی بیان کرد: با توجه به اینکه بارش های اخیر و سیل باعث شد که برخی از استان‌ها با مشکلات بسیاری مواجه شوند، در جنوب استان فارس هم هموطنان هم گرفتار سیل هستند. برخی از دولتمردان برای رسیدگی به این مشکلات به استان ها سفر کرده اند. به دستور آقای رئیس جمهور همه امکانات برای امدادرسانی باید به سرعت در اختیار سیل زدگان قرار گیرد،  دولت پای کار  است و این دولت، دولتی پرتحرک است.
وی عنوان داشت:  کلیات اولین سند مهم مالی دولت که بودجه ۱۴۰۱ است در مجلس تصویب شد و انشالله این سند مالی مهم که ریل اداره کشور را تغییر می دهد به تصویب نهایی برسد.
وی گفت: خوشبختانه از اساتید در رشته های مختلف صنعت، کشاورزی، محیط زیست و در حوزه های سیاسی و اقتصادی برخوردار هستیم که این اساتید می توانند پشتوانه فکری دولت باشند.
حسینی ادامه داد: یکی از ویژگی‌های سردار سلیمانی هم این بوده که اهل مشورت بوده است و به خوبی تصمیم می گرفته و در نهایت این تصمیمات را در عمل خوب اجرا می‌کرده است. ما هم باید این روش را در پیش بگیریم.
وی اضافه کرد: برخی می خواهند اینطور القاء کنند که تیم اقتصادی دولت هماهنگ نیست در صورتی که اینگونه نیست و  جلسات ستاد هماهنگی اقتصادی مرتب تشکیل می شود و همگرایی مطلوبی وجود دارد و حتی از ابتدای شروع فعالیت های دولت تاکنون بسیاری از کارخانه‌های نیمه تعطیل و تعطیل فعال شدند. این در حالیست که شاهد اختلاف نظر درباره سیاست های مالی و پولی بین دولتمردان در دولت پیشین بودیم.
حسینی گفت: عده‌ای در تلاش هستند نقاط قوت دولت را به نقاط ضعف تبدیل کنند. ریاست جمهوری و دولتمردان همواره به استان های بسیاری سفر می‌کنند و از نزدیک در جریان مشکلات مردم قرار می گیرند.
وی یادآور شد:  این دولت هر ماه ده هزار میلیارد تومان سررسید بدهی های دولت قبل را پرداخت می کند و تعهدات غیرکارشناسی مختلفی دولت قبل ایجاد کرده است این مسائل بار سنگینی را بر دوش دولت نهاده است که برطرف شدن این مشکلات زمانبر است ولی دولت برای این مسائل برنامه دارد. برخی مشکلات برنامه کوتاه‌مدت و برخی میان مدت و بلند مدت می‌خواهد.
حسینی تاکید کرد: وضعیت شیوع کرونا هم تا پیش از ورود دولت جدید برای حل این مشکلات  بسیار نامطلوب بود و بسیاری از بیمارستان ها ظرفیتی برای پذیرش بیمار وجود نداشت اما دولت جدید با اقدامات اساسی که انجام داد بسیاری از  مشکلات این بیماری را برطرف کرد.
حسینی افزود: ما باید مراقب باشیم تا تحت تأثیر شایعات فضای مجازی و اطلاعات نادرست شبکه های اجتماعی قرار نگیریم.
وی یادآوری کرد: ما سعی می کنیم در انتصابات از افراد جوان، توانمند و انقلابی استفاده کنیم تا اهداف دولت انقلابی محقق شود.
معاون امور مجلس رئیس جمهور افزود: دولت گذشته کارهایی را که باید در طول این هشت سال انجام می داد، به درستی پیگیری نکرد و انجام نداد. به عنوان مثال شرایط هیأت علمی دانشگاه ها در طول این مدت  تغییری نکرد ولی بانیان وضع موجود امروز به اسم های مختلف مطالبه گر شده‌اند.
این استاد دانشگاه گفت: در حال حاضر شتابی که رشد تورم داشت سیر نزولی پیدا کرده است و انشالله این شرایط بهتر
خواهد شد. با اقدامات و تدابیر اخذ شده در بودجه سال آینده هیچ‌گونه کسری بودجه نخواهیم داشت.
حسینی بیان داشت: بدون تردید دولت مردمی تمهیدات لازم برای برطرف شدن مشکل همسان سازی حقوق هیأت علمی اخذ خواهد شد و ما پیگیر حل این مشکل هستیم.
وی یادآور شد: ما در تلاش هستیم که از افراد تحول طلب و فسادستیز و نیروهای انقلابی و ولایی در انتخاب مدیران و مسئولین دانشگاه ها بهره بریم. ما نمی خواهیم حقوق افرادی که این دولت را قبول ندارند تضییع شود. این در حالیست که در دولت قبل در داستان بورسیه، در تبدیل وضعیت و ادای حق جفای زیادی به نیروهای متعهد و انقلابی شد‌. آنها نه تنها مدیریت را بر عهده نیروهای انقلابی نمی گذاشتند بلکه حتی برای عضویت هیأت علمی هم برای افراد مشکل ایجاد می کردند.
حسینی بیان داشت: دولت اهل مشورت است و برای اتخاذ تصمیمات برای پیشبرد امور کشور از فعالان سیاسی، روحانیت و نمایندگان مجلس نظرخواهی می کند.
وی اضافه کرد: مدیران استانی هم باید این موضوع مهم را در نظر بگیرند که در انتصابات از افراد شایسته و انقلابی استفاده کند. امیدواریم که شاهد تحقق شعار شایسته سالاری دولت در سطوح مختلف باشیم و از افرادی که دانش، تخصص و عزم اجرا دارند برای مدیریت و مسیولیت های اجرایی استان و کشور بهره ببریم.
حسینی گفت: طبق فرمایشات ریاست جمهوری ما باید با نخبگان جامعه همواره ارتباط داشته باشیم، دغدغه ها و مشکلات آنها را بشنویم و پیگیری کنیم. امیدواریم با همگرایی قوه قضاییه، مجریه و مقننه بتوانیم شاهد اقدامات اساسی برای حل مشکلات کشور باشیم. می بایست از این فرصت مغتنم و مجالی که همه دستگاه‌ ها در خدمت نظام هستند، به بهترین نحو استفاده کنیم.
معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: الگوی مدیریتی و زندگی ما شهید سلیمانی است که در بحران ها مدیریت کرد و هیچ گاه هیچ چیزی را برای خود نخواست و سخاوتمندانه پای آرمان های انقلاب ایستاد.
بیشتر >
اخبار برگزیده